среда, 29 ноември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАИАТА: Авионските билети би можеле да поскапат

ИАТА: Авионските билети би можеле да поскапат

Авионските билети може да поскапат поради недостигот на рафиниран капацитет и финансиската состојба на авиокомпаниите, изјави Вилијам Волш, генерален директор на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA), цитиран од „CNBC“.

„Падот на капацитетот за рафинирање за време на пандемијата и повисоките цени на авионското гориво предизвикани од зголемената побарувачка се „загриженост“ за превозниците“, додаде Волс.

Капацитетот за рафинирање на САД падна за 5,4% во 2022-ра година од врвот во 2019-та година, што е најниско ниво во последните осум години. Падот е резултат на затворањето на рафинеријата и промените во производството поврзани со преминот кон повеќе обновливи горива.

Волс додава дека додека потрошувачите плаќаат повисоки цени за билети, авиокомпаниите не мора да прават профит.

„И со оглед на финансиската состојба на многу авиокомпании… Авиокомпаниите не заработуваат пари, тие само ги пренесуваат трошоците што не можат сами да ги покријат и кои не можат да ги избегнат“, додаде тој.

Цените на авионските билети во САД скокнаа за 25% во изминатата година. Тоа е најголем годишен пораст од 1989-та година. Само во април цените се зголемија за 18,6 отсто, според официјалните претставници на САД.

Војната меѓу Русија и Украина

Но, друг фактор што придонесува за уште повисоки цени на авионите е веста за воената мобилизација на Русија, вели извршниот директор на „Катар ервејс“, Акбар Ал Бакер.

Во средата, рускиот претседател Владимир Путин најави делумна воена мобилизација во Русија, ставајќи ги луѓето и економијата на земјата под воена состојба додека инвазијата на Москва на Украина продолжува.

Ал Бакер коментира дека политиките на Кина поврзани со Ковид-19 се „најмалата [неговата] грижа“, при што најголемата грижа на авиокомпаниите е ескалацијата на руско-украинската војна.

„За мене најголемата грижа е зголемувањето на конфликтот, што потоа ќе ја поттикне инфлацијата, ставајќи поголем притисок врз синџирот на снабдување. Крајниот резултат ќе биде помалку патници во мојот авион“, додаде тој.

„Исто така, загрижен сум за нестабилноста на цената на нафтата, која не сакам да им ја префрлам на патниците, што потоа ќе ги обесхрабри да патуваат“, истакнува Ал Бакер.

Цените на нафтата се зголемија за повеќе од 2 отсто по изјавата на Путин за стравувањата од ескалација на војната во Украина и ограничувањето на испораките на нафта и гас.

Сепак, Ал Бакер потврди дека неговата компанија ќе продолжи со летови до Русија се додека тоа е безбедно.

„Ние ќе продолжиме да летаме за Русија, ќе продолжиме да им служиме на луѓето… Ние не сме политичка институција. Ние сме индустрија која им служи на обичните луѓе“, вели Ал Бакер.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП