вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТСтрашни сцени низ Русија: Студенти се ловат низ универзитети, жени плачат (ВИДЕО)

Страшни сцени низ Русија: Студенти се ловат низ универзитети, жени плачат (ВИДЕО)

Ден по прогласувањето на делумна мобилизација, во руските воени центри владее хаос, пренесуваат медиумите.

Повиците почнаа да доаѓаат на полноќ, истиот ден кога рускиот претседател ја донесе одлуката и најави мобилизација. Дури и наставниците од училиштата споделуваат покани, учениците ги вадат од факултет, додека жените плачат и, како што пишува Гардијан, сцените се многу потресни.

Многу Руси веќе ја напуштија земјата бегајќи од војната, многумина се уште се обидуваат, а оние што останаа чекаат да видат дали ќе бидат еден од 300.000-те што ги спомна министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Многу Руси започнаа демонстрации против мобилизацијата и да одат во војна, но се стравува дека во реалноста Путин ќе мобилизира многу повеќе од 300.000 луѓе бидејќи повиците почнаа да пристигнуваат во оддалечените мали градови.

Независниот руски весник Новаја Газета објави дека извор од претседателската администрација рекол дека Русија планира да мобилизира повеќе од еден милион луѓе во армијата.

Повиците се споделуваат дури и во малите, оддалечени градови во Сибир.

На пример, во заедница од 450 луѓе, еден селски старешина одеше од куќа до куќа, барајќи да подели повеќе од 20 покани.

„Тоа не е делумна мобилизација, тоа е 100% мобилизација“, рече Александра Гармажапова, претседател на Фондацијата Слободна Бурјатија, група активисти во регионот. Во изминатиот ден, таа и нејзините колеги примиле и идентификувале повеќе од 3.000 извештаи за покани кои биле доставени до Бурјатија во рок од само 24 часа откако Путин ја објави мобилизацијата.

Во Дагестан се појави видео на кое се гледа како луѓето се расправаат со офицер за мобилизација. Таа рече дека нејзиниот син се бори во Украина од февруари.

„Борете се за иднината на вашите деца“, извикуваше една жена пред народот пред зградата на општината.

„Немаме ни сегашност, за каква иднина зборуваш?“ ѝ одговорил човекот.

Едно видео покажа повеќе од 100 потенцијални регрути наредени зад авион Ан-12 на аеродромот Хурба во далечниот источен регион Хабаровск, а портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков потврди дека полицијата испраќа повици за мобилизација до затворениците, додавајќи дека тоа не е прекршување на закон.

Активистите од Бурјатија велат дека не разбираат зошто локалните службеници регрутираат толку агресивно и зошто им се делат известувања за мобилизација на студентите на локалните универзитети додека седат на часови.

И покрај гаранциите дека Русија ќе регрутира мажи кои неодамна служеле во војска и имаат борбено искуство, активистите укажаа на бројни случаи на мажи во нивните 50-ти кои добивале повици за мобилизација.

Снимките и сведоштвата од цела Русија покажуваат дека голем број мажи се регрутираат дури и во малите градови, што сугерира дека бројот на регрути може да биде многу поголем.

Во Нерјунгри, вториот по големина град во Саха, познат и како Јакутија, се појави видео на кое се гледаат десетици мажи собрани на фудбалскиот стадион Горњак, натоварени во автобуси кои се упатуваат кон центрите за регрутирање, како и нивните членови на семејството кои плачат. Многу мажи се во 30-тите и 40-тите години.

„Тие веќе им дадоа покани на работниците од Колмар и Мечел“, рече активистот кој го објави видеото. Колмар и Мечел се две големи рударски компании кои работат во регионот.

Цела ноќ делеа повици за мобилизација“, вели активистот.

Жанина Нимаева, новинарка од Улан-Уде во Бурјатија, се пожали дека нејзиниот 38-годишен сопруг добил повик за мобилизација иако никогаш не служел војска.

„Зар немаш пет деца?“, го прашале. Мојот сопруг се насмеа и рече: „Да, пет деца“. „Па, чекајте го повикот за мобилизација“, рече Опна, додавајќи дека нејзиниот регион има квота. „Нашата република мора да собере 4.000 војници“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП