16 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТЗапочнаа референдумите за припојување кон Русија во окупираните делови на Украина

Започнаа референдумите за припојување кон Русија во окупираните делови на Украина

Во окупираните делови на Украина почнаа референдуми за присоединување кон Русија, пренесува АФП.

Да потсетиме, ненадејно организираните референдуми во окупираните делови на Украина ќе траат четири дена.

Прашањата на гласачкото ливче малку се разликуваат во зависност од регионот.

Во Доњецк, прашањето кое се поставува само на руски ќе гласи: „Дали сте за приклучување на ДНР кон Руската Федерација за правата на Руската Федерација?“.

Луганск ја користи истата фраза.

Во Керсон, прашањето ќе биде: Дали сте за отцепување на Херсонската област од државата Украина, формирање на независна држава на Херсонската област и нејзино приклучување кон Руската Федерација како дел од Руската Федерација?

А во окупираните делови на Запорожје прашањето е и на руски и на украински и гласи: „Дали гласате ЗА отцепување на Запорожје од Украина, формирање на Запорожје како независна држава и нејзино пристапување кон Руската Федерација како субјект на Руската Федерација?”

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП