вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТРусите ослободија петмина заробени Британци: „За влакно избегавме“

Русите ослободија петмина заробени Британци: „За влакно избегавме“

Петмина Британци се меѓу речиси 300 затвореници што беа ослободени во текот на ноќта во размената меѓу Русија и Украина. Меѓу нив се Ејден Аслин, Џон Хардинг и Шон Пинер, кои беа заробени од сепаратистите поддржани од Русија во април, пишува „Скај њуз“.

Добивај вести на вибер
Во снимената порака на летот кон дома Аслин и Пинер им се заблагодарија на сите што работеа за нивното ослободување.

„Повеќе не сме во опасност и сме на пат кон дома кај нашите семејства“, рече Аслин. „За влакно избегавме“, додаде Пинер.

Ослободени Хрвати, Швеѓани, Мароканци

Повеќето од ослободените се Украинци, многу од нив од Азовскиот полк, кој стана познат по одбраната на Мариупол.

Покрај Британците, меѓу 10-те ослободени странци се и Мароканецот Брахим Садун, Американците Александар Друек и Енди Хујнх, Хрватот Вјекослав Пребег и еден Швеѓанец. Тие беа однесени во Саудиска Арабија, а многу Украинци беа вратени во Украина.

„Не заборавивме на нашиот народ и се обидуваме да го спасиме секој Украинец“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Тоа е значењето на Украина, нашата суштина, тоа е она што нè разликува од непријателот“.

Зеленски рече дека најтешките преговори биле за ослободувањето на петте високи украински команданти, меѓу кои и потполковникот Денис Прокопенко, командант на баталјонот „Азов“, неговиот заменик Свјатослав Паламар, и Серхи Волински, командант на 36. поморска бригада.

Тројцата беа водачи на отпорот во Мариупол и сега, како и другите двајца што не се именувани, ќе останат во Турција до крајот на војната, рече Зеленски.

Како дел од договорот, Украина врати 55 Руси и промосковски Украинци, вклучувајќи го и Виктор Медведчук, лидерот на забранетата проруска партија, кој е обвинет за предавство.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП