понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТТрамп го исмејуваше Бајден: Да бев јас претседател, ќе седев во првиот...

Трамп го исмејуваше Бајден: Да бев јас претседател, ќе седев во првиот ред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го коментира тоа дека Бајден седел во 14-тиот ред на погребот на кралицата Елизабета Втора, дека бил опкружен со лидери на земји од третиот свет.

Џо Бајден седеше во редот 14, седми ред одзади, во Вестминстерската опатија. По тој повод, Трамп на својата социјална мрежа Truth Social објави фотографија од собраните лидери со црвена стрелка, која покажува кон Бајден.

Тој тврди дека ако сè уште бил претседател, ќе седел на фронтот и дека сегашниот распоред на седиштата е показател за рејтингот на САД, кој верува дека е намален откако Бајден стана претседател.

„Ова ѝ се случи на Америка за само две години. Нема почит“, рече Трамп.

Тој додаде дека е добра можност актуелниот претседател подобро да се запознае со некои лидери на земји од третиот свет.

„Во недвижностите, како и во политиката и животот, ЛОКАЦИЈАТА Е СЀ!!!“, заклучи Трамп.

Инаку, според протоколот, лидерите на земјите од Комонвелтот беа поставени пред другите шефови на држави. Така, канадскиот премиер Џастин Трудо се најде девет реда пред американскиот претседател.

Џо Бајден и првата дама Џил седнаа до претседателот на Швајцарија, пред нив беше претседателот на Полска, а зад нив премиерот на Чешка. Кинескиот претставник беше во ист ред со Бајден.

Не е јасно на кого мислеше Трамп кога рече лидери од третиот свет.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП