вторник, 27 септември 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„BMW“ се откажува од популарниот „SUV“

„BMW“ се откажува од популарниот „SUV“

Некои производители, како „Mercedes-Benz“, се подготвуваат да го намалат своето портфолио во следните неколку години, но засега нема знаци за таа насока кај големиот ривал „BMW“.

Напротив, моделското семејство на компанијата од Минхен продолжува весело да расте. Најновите дополнувања ги вклучуваат електричниот „iX1“, „X5“ со долго меѓуоскино растојание за Кина или „XM“ како нов предводник на брендот со високи перформанси.

Сепак, постои еден релативно популарен модел на баварскиот производител кој ќе престане да постои. Според информациите на „BMWBlog“, актуелното „SUV“ купе „X4“ нема да добие наследник, барем не со мотор со внатрешно согорување. Причината за отфрлањето на крос-купето е неговата релативно слаба побарувачка.

Во овој случај, интересно е што „BMW“ го започна развојот на третата генерација на ова „Sports Activity Coupé“ (SAC), па дури има и кодно име – „G46“. Сепак, моделот, кој е изграден на платформата „CLAR“, најверојатно нема да стигне до сериско производство.

Во исто време, сепак, Баварците ќе понудат електричен модел од оваа класа – „iX4“, а неговото производство ќе започне во фабриката во Дебрецен (Унгарија) во 2026-та година. Кросоверот ќе ја користи платформата „Neue Klasse“ и ќе го учи „Gen6“ (шесто генерирање) батерии со тркалезни ќелии кои треба да го зголемат опсегот и брзината на полнење за 30% во споредба со претходните призматични ќелии.

Карактеристиките на новите батерии звучат многу ветувачки, при што „BMW“ проценува дека нивната тежина може да се намали за 20%, додека трошоците за производство може да се намалат на половина. Дополнително, емисиите на „CO2“ поврзани со нивното производство мора да се намалат за 60%. Се очекува дека батериите од следната генерација ќе можат да одржат 80% од нивниот оригинален капацитет дури и по десет години.

Промените во составот, сепак, нема да влијаат на стандардниот „BMW X3“, кој е основа на купето „X4“. Популарниот теренец ќе добие нова генерација, а ќе биде достапен со бензински и дизел мотори.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП