недела, 1 октомври 2023
ПочетнаКУЛТУРАКралот Чарлс издал специјална дозвола за Хари - нема да го одвојува...

Кралот Чарлс издал специјална дозвола за Хари – нема да го одвојува синот од остатокот од семејството

Принцот Хари ќе ја носи својата воена униформа за време на бдението, на кое ќе присуствуваат сите внуци на покојната кралица Елизабета.

Војводата од Сасекс мораше да облече одело на парадата во средата бидејќи ги загуби воените титули.

Сепак, кралот Чарлс му дал специјална дозвола на својот син Хари и му дозволил да се појави во униформа за време на 15-минутното бдеење во Вестминстерската сала до кладата на кралицата.

Според извор близок до кралското семејство, одлуката ќе важи само во овој случај.

Кралот ги покани внуците на кралицата Елизабета да организираат бдеење и му дозволи на Хари да ја носи неговата униформа. Кралот Чарлс го направи истиот потег во случајот со неговиот брат, принцот Ендру, кој ги загуби воените титули откако неговата вмешаност во скандалот со Џефри Епштајн стана јавно познато.

Кралот му даде дозвола на својот брат да ја носи униформата на бдеењето на кое ќе присуствува денес со Чарлс, принцезата Ана и принцот Ендру.

Овој гест е уште еден знак дека кралот Чарлс сака примирје во односите со неговиот син Хари и неговата сопруга Меган, кои се откажаа од нивните кралски должности пред две години и се преселија во САД.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП