19 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈА„Германија е крива, не Кремљ“

„Германија е крива, не Кремљ“

Русија објави дека германската влада прави се што е во нејзина моќ да ги уништи нејзините енергетски односи со Москва.

Тие го објавија ова неколку часа откако државната контрола на Газпром ја запре испораката на гас во Европа преку клучниот гасовод Северен тек 1, пренесува Ројтерс.

На брифинг во Москва, портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Германија, а не Кремљ, се обидува целосно да ги прекине енергетските врски меѓу двете земји.

„Газпром“ ја прекина испораката на гас за Европа преку гасоводот „Северен тек 1“ поради прекин на одржувањето што според „Газпром“ ќе трае до 3 септември.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП