сабота, 28 јануари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАТоп 10 земји во светот според воените трошоци во 2021-ва (ИНФОГРАФИК)

Топ 10 земји во светот според воените трошоци во 2021-ва (ИНФОГРАФИК)

Додека руската инвазија на Украина продолжува, воените трошоци и технологијата се во центарот на вниманието додека светот ги следи пратките на оружје од Запад и гледа како ракетите ХИМАР и другото оружје играат улога во конфликтот, пишува „Visual Capitalist“.

Но, развојот, извозот и распоредувањето на воен персонал и оружје ги чини земјите стотици милијарди долари секоја година. Во 2021-ва година, глобалните воени трошоци достигнаа 2,1 трилиони долари, растејќи седма година по ред.

Користејќи ги податоците од Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ), визуелизацијата на публикацијата покажува кои земји трошат најмногу на одбраната во 2021-ва година, како и нивниот удел во вкупните воени трошоци.

Кои земји трошат најмногу на војската?

Соединетите Американски Држави се со најголеми воени трошоци, издвојувајќи 801 милијарда долари и сочинуваат речиси 38% од вкупните трошоци за одбрана во светот во 2021-ва година. САД ја држат таа позиција откако СИПРИ почна да ги следи податоците во 1949-та година и претставуваше над 30% од светските воените трошоци во последните две децении.

Трошоците за одбрана на САД се зголемија за 22,3 милијарди долари годишно, а буџетот за 2021-ва година е поголем од збирниот вкупен износ на другите 9 земји во првите 10.

На второ место во рангирањето за 2021-ва година е Кина, која потрошила 293,4 милијарди долари, што претставува речиси 14% од вкупната потрошувачка во светот. Иако кинескиот буџет е помалку од половина од буџетот на САД, земјата го зголемува 27 последователни години.

Всушност, Кина има најголем број активен воен персонал, а воените трошоци се зголемени повеќе од двојно во изминатата деценија.

Иако Русија е на само петто место во буџетот за одбрана со 65,9 милијарди долари во 2021-ва година, таа е меѓу водечките земји во воените трошоци како дел од бруто домашниот производ (БДП). Расходите во сферата изнесуваат 4,1% од економијата на земјата, а меѓу земјите во првите 10 ги надминува само Саудиска Арабија, која издвојува 6,6% од БДП-то.

Воена соработка од почетокот на конфликтот во Украина

Руската инвазија на Украина во февруари доведе до сеизмички геополитички промени, воведувајќи серија меѓународни воени набавки и соработка меѓу земјите. Американската помош за Украина изнесува вкупно 8,2 милијарди долари од почетокот на војната и покажува како сојузите можат да помогнат да се надоместат некои од воените трошоци во време на конфликт.

Русија и Кина, исто така, ги продлабочуваат своите односи, споделуваат воено разузнавање и технологија, како и започнуваат заеднички воени вежби кон крајот на август заедно со земји како Индија, Белорусија, Монголија и Таџикистан.

Од пробивот на Кина во хиперсонични ракети пред една година, Русија сега тестира свои верзии на технологијата, а Путин ја спомена подготвеноста на Русија да извезува оружје што тој го опишува како „години или можеби децении пред странските конкуренти“.

Санкции и извоз на енергенси: ново оружје во модерното војување

Заедно со напредното оружје, санкциите и енергетските производи станаа нови алатки на модерната студена војна. Додека западните економски санкции се обидоа да ја осакатуваат руската економија по инвазијата, испораките на руски гас и нафта се ограничени и постои барање да се платат во рубљи како одговор.

Глобалната трговија стана ново бојно поле, а офшор средствата и увозната зависност станаа точка на напад. Заедно со нив, сајбер нападите и сајбер-безбедноста стануваат посложени, понејасни и важен дел од националната одбрана и безбедност.

Без разлика дали руската инвазија на Украина ќе заврши или не во 2022-ра година, зголемените геополитички тензии и конфликти оваа година сигурно ќе доведат до пораст на глобалните воени трошоци.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП