вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТПутин ги користи методите на Сталин за да ги охрабри Русите: „Оживување...

Путин ги користи методите на Сталин за да ги охрабри Русите: „Оживување на минатото“

Соочен со алармантен пад на населението, рускиот претседател Владимир Путин ја оживеа наградата од советската ера, започната во 1944 година за да ги охрабри Русите да ги зголемат своите семејства.

Наградата „Мајка хероина“ ќе биде доделена на жени кои ќе родат 10 или повеќе деца, нудејќи финансиски стимулации и социјални пофалби во обид да се поттикне растот на населението, пишува Вашингтон пост.

Медалот на честа првпат го востанови Јосиф Сталин во Советскиот Сојуз и беше доделен на околу 400.000 граѓани, јавуваат руските медиуми.

Наградата ќе им донесе на руските граѓани еднократна исплата од 1 милион рубљи (16.500 долари) откако нивното 10-то дете ќе наполни една година – и само ако преживеат другите девет деца.

Како што се наведува, војната во Украина нема никаква врска со медалот.

Сепак, признавањето од времето на Сталин првично беше лансирано како дел од поширокиот социјален пакет на „пронатистички“ мерки преземени кон крајот на Втората светска војна.

Кристин Рот-Ај, вонреден професор на Универзитетскиот колеџ во Лондон, Школата за словенски и источноевропски студии, изјави за Вашингтон пост дека оживувањето на медалот е „јасно свесно ехо на сталинистичкото минато“.

Рот-Ај рече дека наградата дошла кога Советскиот Сојуз се обидувал да „планира за повоена реконструкција“ и да ги поддржи семејствата како „фундаментална институција на советското општество“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП