вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАЦените на нафтата во хаос: Тектонски пореметувања на светскиот пазар

Цените на нафтата во хаос: Тектонски пореметувања на светскиот пазар

На светските пазари на нафта, цените денеска се движеа во цик-цак, прво паднаа, а потоа тргнаа навнатре по извештајот на американската Администрација за енергетски информации (EIA) за големиот пад на залихите на сурова нафта во САД од дури 7,1 милиони барели заклучно со 12 август.

Европската нафта брент поскапе за 0,58 отсто на 92,88 долари за барел, додека американскиот репер WTI порасна за 0,82 отсто на 87,24 долари за барел, покажуваат податоците на oilprice.com, кој во живо ги следи движењата на цените.

Цените на „црното злато“ претходно, во претпладневното тргување, потонаа на најниско ниво во последните седум месеци под влијание на медиумските извештаи дека напредуваат американско-иранските преговори за заживување на нуклеарниот договор и дека Европската унија го разгледува одговорот на Иран на предлогот за нуклеарен договор да биде конструктивен.

Тоа ги поттикна очекувањата дека иранската нафта ќе се врати на пазарот и ќе ја зајакне понудата, што, заедно со несигурноста за зголемената побарувачка на нафта во Кина, претходно ги притискаше цените на пониско.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП