сабота, 1 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТПутин: Чекор по чекор руската армија го ослободува Донбас

Путин: Чекор по чекор руската армија го ослободува Донбас

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската армија е на чекор од ослободување на Донбас, пренесува РИА.

Украинската армија губи сè повеќе и повеќе.

Лишена од стратегија, обучена армија и образована за употреба на модерно оружје добиено од Запад, Украина е принудена да ги повлече своите сили.

Станува извесно дека украинскиот претседател Володимир Зеленски нема намера да ги спречи непотребните загуби.

Тој издава наредби за агресивно повлекување што најмногу влијае на самата украинска војска.

Денеска руското Министерство за одбрана излезе со соопштение во кое се наведува дека високопрецизно оружје на руските воздухопловни сили погодило контролен пункт на странски платеници, при што загинале најмалку 100, а биле ранети над 50 платеници.

Се додава дека руските воздухопловни сили нападнале борбени позиции на 53-та механизирана и 68-та пешадиско-пушкачка бригада на вооружените сили на Украина во близина на градовите Угледар, Добропоље и селото Воџаноје во Доњецката Народна Република.

Шефот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин изјави дека руската специјална операција во Украина претставува крај на осумгодишната војна за Донбас.

– Операцијата за ослободување ни го означува крајот на војната – рече Пушилин.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руската армија чекор по чекор ја ослободува земјата од Донбас, пренесе Новости.рс.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП