сабота, 23 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТРусија и Северна Кореја: Москва ветува дека ќе ги развива односите со...

Русија и Северна Кореја: Москва ветува дека ќе ги развива односите со Пјонгјанг

Русија вети дека ќе „развие сеопфатни и конструктивни билатерални односи“ со Северна Кореја, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Во писмото до колегата Ким Џонг Ун по повод Денот на ослободувањето на Пјонгјанг на 15 август, Путин објасни дека проширените билатерални односи ќе бидат „во согласност со интересите на двете земји“, објави државната новинска агенција КЦНА.

Ким истакна дека пријателството меѓу овие народи е воспоставено по Втората светска војна, со победата над Јапонија и дека тоа „се развивало и консолидирало од век во век“.

Тој додаде дека нивното „пријателство како другари“ уште повеќе ќе зајакне и дека „стратешката и тактичка соработка, поддршка и солидарност“ меѓу нив сега е на „високо ниво, на заеднички фронт поради воената закана и провокација на непријателските сили. “

Пјонгјанг не ги именуваше непријателските сили, но неколку пати претходно го користеше терминот кој се однесува на САД и нивните сојузници.

Советскиот Сојуз некогаш беше главен сојузник на Северна Кореја, обезбедувајќи економска соработка, културна размена и помош.

Меѓутоа, нивната врска ослабе со падот на железната завеса.

Ново зближување се случува на почетокот на 21 век, кога Русија постепено се оддалечува од Западот. Во јули 2022 година, Северна Кореја беше една од ретките земји што официјално ги призна двата сепаратистички региони Луганск и Доњецк, поддржани од Русија, во источна Украина.

Пјонгјанг ги призна откако Русија потпиша декрет за нивно прогласување независни.

Украина, која се бори против руската инвазија која започна на 24 февруари, во знак на протест ги прекина сите дипломатски врски со Северна Кореја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП