вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТРоџер Вотерс: Бајден го разгорува огнот во Украина - тоа е огромно...

Роџер Вотерс: Бајден го разгорува огнот во Украина – тоа е огромно злосторство

Еден од основачите на легендарните Пинк Флојд, во интервју за Си-Ен-Ен, брани дел од неговите политички пораки на концертите, како што е вклучувањето на американскиот претседател Џо Бајден во слајд шоуто „воени злосторници“.

Роџер Вотерс никогаш не бил срамежлив да ги искаже своите политички ставови, а неговата турнеја „Ова не е проба“ започнува со порака на големите екрани: „Ако сте еден од оние „Ги сакам Пинк Флојд, но не можам да поднесам политички луѓе на Роџер, можеби би било добро да одите во кафеана’“, пренесува РТС.

„Бајден го разгорува огнот во Украина, за почеток – тоа е огромно злосторство“, рече Вотерс на прашањето зошто го додаде Бајден во категоријата воени злосторници.

„Зошто САД не го охрабруваат Володимир Зеленски, украинскиот претседател, да преговара, отстранувајќи ја потребата од оваа ужасна, ужасна војна што убива… Не знаеме колку Руси“, додаде Вотерс.

Кога новинар на Си-Ен-Ен забележа дека тој ги „свртел работите наопаку“ со „обвинување на страната што ја трпи инвазијата“, Вотерс возврати дека треба да гледа во минатото.

„Она што треба да направите е да ја погледнете историјата и можете да кажете. Може да се каже дека сè започна во 2008 година. Оваа војна во суштина е реакција на акциите на НАТО што се турка до руската граница, што тие ветија дека нема да го направат кога Михаил Горбачов преговараше за повлекување на СССР од целата источна Европа“, нагласува Вотерс.

Тој го отфрли и коментарот на новинарот дека Американците се „ослободители“.

„Влеговте во Втората светска војна поради Перл Харбор. Бевте потполни изолационисти. Фала му на Бога, што Русите дотогаш веќе ја добија крвавата војна. „Дваесет и три милиони Руси загинаа штитејќи те тебе и мене од нацистичката закана“, возврати Вотерс.

„Би предложил да отидете и да прочитате уште нешто и да се обидете да сфатите што би направиле САД доколку Кинезите постават нуклеарни ракети во Мексико и Канада“, додаде Вотерс.

Кога новинарот на CNN му кажа дека Кинезите се „премногу зафатени во моментов за да го опкружат Тајван“, Вотерс одговори велејќи дека Тајван е дел од Кина.

„Тоа е апсолутно прифатено од целата меѓународна заедница од 1948 година. Ако не знаеш, не читаш доволно. Вие верувате во пропагандата на вашата страна. „Не можете да зборувате за човекови права и Тајван без всушност да читате“, истакна Вотерс.

Тој додаде дека Кинезите не го нападнале Ирак и не убиле милион луѓе во 2013 година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП