вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТОстра порака на Медведев: „НАТО е како тумор“

Остра порака на Медведев: „НАТО е како тумор“

„Западот сака да ја уништи Русија“, изјави во понеделникот поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев за руската новинска агенција Тасс.

„Криминалната политика на Соединетите Држави се спроведува агресивно во Украина. Точно, со многу поактивна поддршка од Европската унија, која ја изгуби својата независност. Целта е иста – да се уништи Русија. Ова е основната причина за крајно агресивен, русофобичен геополитички процес инициран од Западот. Нашиот одговор е силен, но и внимателно разгледан“, рече Медведев.

„Ако постои можност проблемот да се реши по мирен пат, на преговарачка маса, тоа треба да го направиме. Но, кога нема излез, мора да реагираме со сила. За жал, и во Грузија и во Украина, властите на тие земји На Русија не и оставивме избор, а ние намерно препуштивме на воена интервенција“, додаде тој.

„Што се однесува до НАТО, неговата неумолива желба да се шири по границите на Русија, како канцероген тумор, стана глобален проблем. Тоа ги разболува сите разумни луѓе“, рече поранешниот руски претседател.

Медведев ја водеше Русија меѓу 2008 и 2012 година, а потоа беше премиер до 2020 година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП