вторник, 27 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТГутереш: Опасноста од нуклеарни конфликти се врати по повеќе децении

Гутереш: Опасноста од нуклеарни конфликти се врати по повеќе децении

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, предупреди дека заканата од нуклеарни конфликти се вратила по децении и ги повика државите со нуклеарно оружје да се обврзат дека нема да бидат првите што ќе користат оружје.

Секој напад на нуклеарен објект е „самоубиствен“, рече Гутереш, коментирајќи ги извештаите за обновеното руско гранатирање на постројката Запорожје во Украина, најголемата европска нуклеарна централа.

Гутереш говореше на прес-конференција во Токио по присуството на Меморијалната церемонија на мирот во Хирошима во саботата, во чест на 77-годишнината од првото атомско бомбардирање во светот.

Тој, исто така, ја повика Јапонија да го запре јавното и приватното финансирање на проекти за јаглен, како дел од посветеноста на земјата за намалување на емисиите на фосилни горива.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси во саботата изрази голема загриженост за гранатирањето на Запорожје, предупредувајќи на опасност од можна нуклеарна катастрофа, која може да ја загрози животната средина и јавното здравје во Украина, но и пошироко.

Фабриката во Запорожје беше окупирана од руските воени сили на почетокот на војната, но таму сè уште работат украински техничари.

Во петокот, далноводот во централата беше гранатиран и погоден, принудувајќи ги операторите да го затворат реакторот, иако не беше откриено истекување на радиоактивни материјали.

Двете страни се обвинија меѓусебно за „нуклеарен тероризам“ во саботата.

Украинската државна нуклеарна компанија Енергоатом ја обвини Русија за штетата, додека руското Министерство за одбрана ги обвини украинските сили за гранатирање на централата.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП