среда, 4 октомври 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАГерманскиот извоз продолжува да расте достигнувајќи рекордно ниво

Германскиот извоз продолжува да расте достигнувајќи рекордно ниво

Вредноста на германскиот извоз се зголеми за 4,5 отсто во јуни на месечна основа, достигнувајќи рекордно високо ниво, иако економистите предупредија дека зголемувањето најверојатно се должи на инфлацијата, објави „Reuters“.

Извозот на земјата забележа трет последователен месечен пораст, надминувајќи ги предвидувањата за раст од 1%. Најголемата европска економија забележа трговски суфицит од 6,4 милијарди евра во јуни, што е значително над консензусните прогнози за резултат од 2,7 милијарди евра.

Прелиминарните податоци објавени минатиот месец сугерираа дека Германија ќе го забележи својот прв трговски дефицит по повеќе од 30 години, но бројката за мај за дефицит од 1 милијарда евра беше ревидирана во средата на суфицит од 0,8 милијарди евра.

„Податоците не треба да се земаат здраво за готово“, рече Томас Гицел од „VP Bank“, кој рече дека порастот на цените може да го зголеми номиналниот обем на извозот без пораст на испорачаните стоки.

„Ако се израмни во однос на цените, веројатно малку ќе остане од растот на извозот“, коментира Гицел.

Германската економија стагнираше во вториот квартал, при што земјата се соочува со тешка втора половина од 2022-ра година, според Здружението на германските комори за индустрија и трговија (DIHK).

Посебно истражување во средата покажа дека шестмесечната серија на добивки за услужниот сектор беше прекината во јули, бидејќи зголемените цени и загриженоста за снабдувањето со гас го закочија закрепнувањето по пандемијата.

„S&P Global Services Purchasing Managers’ Index“ (PMI) падна на 49,7 во јули од 52,4 еден месец порано. Ова е малку над првично објавениот резултат од 49,2 поени.

„Очекувањата на давателите на услуги станаа негативни за прв пат по повеќе од две години“, објасни Фил Смит, соработник економски директор во „S&P Global“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП