четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Lamborghini“ за „offroad“, а не е „Urus“ (ВИДЕО)

„Lamborghini“ за „offroad“, а не е „Urus“ (ВИДЕО)

Производството на „Lamborghini Huracan“ полека завршува. Но, пред да биде повлечен од пазарот, Италијанците ќе претстават уште една специјална верзија. Станува збор за рели варијантата „Sterrato“, која добро ќе функционира и надвор од асфалтот.

Обновените верзии на типични спортски автомобили, поврзани главно со рели изданија на „Porsche 911“, неодамна доживеаја вистинска ренесанса. Еден таков пример е „Lamborghini Huracan Sterrato“, кој штотуку беше официјално објавен во форма на краток филм:

Видеото ја прикажува новата варијанта во нејзиниот вистински елемент. Автомобилот засега е „камуфлиран“, но јасно се гледа поголемото растојание или гуми со висок профил, ова се најзабележливите промени на прв поглед кои придонесуваат за целосно новиот карактер на моделот.

Помеѓу фаровите има и дополнителни капаци на лакот на тркалата и специјално LED осветлување. Интересно е тоа што има и носачи на покривот, благодарение на кои ќе биде можно, на пример, да се транспортираат велосипеди или скии.

За жал, сè уште не ги знаеме техничките детали. Неофицијално, се шпекулира дека „Sterrato“ е последната неелектрифицирана верзија на 5,2-литарскиот V10. Најверојатно во верзијата со 640 ks и погон на сите четири тркала.

Со оглед на најавата, се чини дека премиерата е само прашање на време.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП