23 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСали: Во Македонија не е регистриран случај на мајмунски сипаници

Сали: Во Македонија не е регистриран случај на мајмунски сипаници

Во Македонија нема регистрирано случај на мајмунски сипаници.

Mинистерот за здравство Беким Сали oбјави дека Институтот за јавно здравје располага со доволно тестови за дијагностицирање на овие сипаници.

„Има доволно тестови за евентуална појава на сипаници. За вакцините, од националниот кородинатор за имунизација имам потврда дека во државата имаме на располагање вакцини доколку се појави случај“, изјави Сали.

На денешната седница на Комисијата за заразни болести ќе се дискутира и за мајмунските сипаници.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП