недела, 2 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАИталија става крај на големиот број туристи

Италија става крај на големиот број туристи

Италија отсекогаш била привлечна за туристите, но во последно време има се повеќе обиди да се растеретат дестинациите во таа земја.

Најсвеж и најпопуларен пример е Венеција, која од следната година ќе наплаќа влез во градот, со задолжителна резервација. Во претпандемиската 2019 година, дневниот број на посетители беше 110.000, а со новата мерка нивниот број ќе се ограничи на 40.000 или 50.000.

Но, Венеција не е единствената на Апенинскиот полуостров која се обидува да воведе ред во својот туризам. Сардинија воведе и ограничување на бројот на посетители.

Плажите на Сардинија во летните месеци се преполни до гребенот, а летово само 1.500 луѓе ќе можат да влезат во популарната Лу Импоста, а 3.300 посетители можат да влезат на плажата Брандинци во одморалиштето Сан Теодоро.

Плажата Spiaggia della Pelosa на Сардинија, која е позната по песокот, исто така е ограничена на 1.500 посетители, но властите велат дека плажата губи песок поради премногу туристи. Покрај премногу посетители, тврдат дека песокот се губи и поради пешкирите, па сега посетителите на популарната плажа ќе мора да платат и за изнајмување на лежалки.

Сè повеќе италијански одморалишта се одлучуваат за таква практика.

Ограничувања за автомобили, казни за шетање во костими за капење.

Италија реши да стави крај на големиот број туристи и така годинава повеќе од половина од италијанското крајбрежје беше дадено под приватни концесии.

И во Италија страдаат од преголем број возила, па воведуваат летно ограничување на Амалфиското крајбрежје. Тоа значи дека во парни денови возилата со регистерски таблички што завршуваат на парен број ќе можат да се движат по брегот и обратно. Правилото важи за викенди од 10 до 18 часот до септември.

Во соседниот Соренто решија да стават крај на туристите кои шетаат низ градот во костими за капење. Од оваа сезона таквите ќе бидат казнети. Секој што ќе излезе надвор од плажа во костим за капење (бикини, едноделни или гаќи за капење) ќе треба да плати казна до 500 евра.

Градот Рапало и Калабриската Праја а Маре ја имаат истата практика, но се малку поригорозни и освен костими за капење, не им дозволуваат на посетителите да шетаат боси по улиците на градот.

Во популарната туристичка дестинација Cinque Terre се казнуваат боси, но и во сандали и апостолки. Доколку по нивните познати трекинг патеки се шетате со такви чевли, ќе мора да платите казни до 2.500 евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП