понеделник, 8 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Mini“ го покажа својот иден дизајнерски стил (ФОТО/ВИДЕО)

„Mini“ го покажа својот иден дизајнерски стил (ФОТО/ВИДЕО)

Британскиот производител „Mini“ претстави концепт на електричен кросовер, кој треба да го покаже новиот дизајнерски стил на марката. Сериската верзија на моделот ќе се појави подоцна за да го заземе местото на моделите „Cooper“ и „Countryman“ во палетата на марката.

„Mini“ не откри никакви механички детали за „Aceman“. Наместо тоа, компанијата се фокусира на дизајнот и технологијата на автомобилот. Возилото доаѓа во уникатната „Icy Sunglow Green“ боја која има сина нијанса на него. Покривот е обоен во „British Racing Green“ металик.

Идејата зад новиот дизајнерски јазик на „Mini“ е „харизматичната едноставност“. Целта е да се комбинираат минимализмот и стабилноста, со „Aceman“ тркалата се позиционирани на крајните агли за да се минимизира должината на предните и задните настрешници. Електричниот кросовер е долг 4,05 метри и широк 1,99 метри. За споредба, сегашниот „Mini Countryman“ е долг 4,31 метри и широк 2 метри.

Предниот дел на „Aceman“ е еволуција на сегашниот изглед на „Mini“. Бидејќи ова е електричен автомобил, нема потреба од голема решетка за ладење на моторот. Наместо тоа, горниот дел е LED-осветлен, акцентиран со зелени акценти. И ако сегашните модели на брендот имаат тркалезни фарови, тука тие имаат повеќе аголни форми. Светлата ги опкружуваат светилките, а внатре има LED диоди.

Каросеријата е дизајнирана да ги опкружува бунарите на тркалата и подвозјето. На врвот е поставено стебло во боја на бронза во форма на британското национално знаме (Union Jack). Тркалата „Aceman“ се 20-инчни, со пет краци свиткани навнатре, создавајќи привлечен визуелен ефект. Црн спојлер е инсталиран над задното стакло.

Светлиот, но минималистички стил се протега и во кабината. Како и кај оригиналниот „Mini“, кружниот дисплеј во центарот на контролната табла ги контролира инструментите. Работи и како инфозабавен екран. Под мониторот се поставени прекинувачот на рачната сопирачка, менувачот, изборот на режим на возење и контролата на јачината на звукот.

За да се прошири приказот на информации надвор од екранот, проекторите можат да ја постават содржината на системот за контрола на контролната табла, со сликата во форма на мапа. Во внатрешноста на „Aceman“ нема кожа, со плетен, рециклиран текстил користен за површините и воланот покриен со зелен велур.

Кога некој се приближува до „Aceman“, надворешните светла го следат и возилото пушта звук во зависност од оддалеченоста на лицето од автомобилот. Предните светла дури и трепкаат, а кога некој ќе ја отвори вратата, светлината се проектира на земја.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП