среда, 29 ноември 2023
ПочетнаКУЛТУРАВелика Британија ќе биде домаќин на евровизија во 2023 година

Велика Британија ќе биде домаќин на евровизија во 2023 година

Натпреварот за песна на Евровизија в година ќе се одржи во Велика Британија, официјално е потврдено, пишува Би-би-си.

Организаторите на шоуто одлучија дека настанот не може да се одржи во победничката земја Украина поради тековната војна по руската инвазија.

Велика Британија беше втора на годинешното натпреварување, па Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ги отвори преговорите со Би-би-си.

Сè уште не е познато кој град ќе биде домаќин.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП