29 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗФерстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

Ферстапен победи пред двата Мерцедеси во Франција

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, е победник на трката за Големата награда на Франција. Холанѓанецот победи пред возачите на Мерцедес Луис Хамилтон и Џорџ Расел. Ферстапен ја забележа 27. победа во кариерата. Трагичар е Шарл Леклер, возачот на Ферари додека беше лидер во трката излета од патеката и се заби во безбеносната ограда во 16.круг.

Ферстапен со откажувањето на Леклер направи уште еден чекор кон одбрана на шампионската титула. Мерцедес во Франција имаше одлична трка, најдобра оваа сезона. Луис Хамилтон во Франција ја возеше 300. трка во кариераа.

Хамилтон, во текот на целата трката лесно ја чуваше својата позиција, а Расел на три круга пред крајот успеа да го престигне Серхио Перез, кој на крајот го освои четвртото место.

Бодови на „Пол Рикард“, Карлос Саинц (Ферари), Фернандо Алонсо (Алпин), Ландо Норис (Мекларен), Естебан Окон (Алпин), Даниел Рикардо (Мекларен) и Ленс Строл (Астон Мартин).

Фернандо Алонсо во Франција стана возач со најмногу извозени кругови во историјата (18.622).

Наредната трка ќе се вози во Унгарија наредната година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП