петок, 27 јануари 2023
ПочетнаКОРОНАГрција прва во светот по бројот на новозаразени со ковид

Грција прва во светот по бројот на новозаразени со ковид

Коронавирусот сè уште се шири, а порталот Our World in Data забележа кои земји во светот имаат најмногу нови случаи на милион жители во последните седум дена.

Првото место во светот го зазема Грција, која минатата недела забележала околу 5.027 нови инфекции на милион жители во просек, како и голем број смртни случаи.

Следат Кипар и Сан Марино со по околу 2.453.

Четвртото место го делат Нов Зеланд и Австралија, кои регистрираа 1.805 заразени во последната недела. Во овие земји е забележана и рекордна стапка на смртност.

Франција и Италија бележат околу 1.404 нови случаи, а Италија има малку поголем број на смртни случаи.

Што се однесува до балканската област, Црна Гора води со просечни 1.093 нови инфекции на милион жители и е меѓу првите 10 земји каде што е забележан скок на бројот на коронавируси.

Во Србија во просек се регистрирани 471 ново заболување за седум дена на милион жители, пренесе Денес.рс.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП