21 јули, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Honda“ го покажа најмоќниот „Civic Type R“ (ФОТО/ВИДЕО)

„Honda“ го покажа најмоќниот „Civic Type R“ (ФОТО/ВИДЕО)

По рекламната кампања која траеше повеќе од една година, „Honda“ конечно го покажа новиот „Civic Type R“ и откри неколку детали за автомобилот. Сепак, неговите спецификации, како и цената остануваат во тајност и ќе бидат објавени подоцна во оваа година.

Тоа е 6-та генерација на хот-хечот што дебитираше во 1997-ма година. Се базира на 11-та генерација на „Civic“ и е најмоќниот „Type R“ некогаш направен. Под неговата хауба се наоѓа познатиот 2.0-литарски турбо мотор со 4 цилиндри кој ја испраќа силата до предните тркала преку 6-степен менувач.

Моќта на моторот не се открива, но во претходната генерација таа беше 320 ks за верзиите за европскиот и јапонскиот пазар, и 310 ks за американскиот. Колку точно вртежи на моторот останува да се види, но веќе е јасно дека нема електричен додаток (се тврдеше дека новиот „Type R“ би можел да биде „благ“ хибрид). И тоа е најновиот модел на „Honda“ кој се потпира на мотор со природно согорување.

Познато е и дека автомобилот е понизок, подолг и поширок од неговиот претходник. Добива и поширок сет на гуми „Michelin Pilot Sport 4S“, кои му овозможија да постави нов рекорд за најбрз круг со погон на предните тркала во „Suzuka“.

Фотографиите покажуваат големо задно крило, но тоа не е единственото подобрување. Предниот дел е малку поагресивен со мрежеста решетка и ревидирани аголни доводи. Суптилни странични здолништа се наоѓаат на браниците зад предните тркала, кои работат со доводите за воздух, зголемувајќи ја ефикасноста на протокот на воздух околу автомобилот.

Бандажите и гумите ги исполнуваат разгорените браници, а за да се одржи спортскиот изглед, хот-хеч има пошироки задни врати во споредба со стандардниот „Civic“. Заоблениот заден дел со дифузор и издувните гасови со три цевки му даваат на автомобилот целосен изглед.

Во кабинаата повторно се потпира на комбинација од две познати бои. Црвената боја ги покрива спортските седишта, влошките и контрастните шевови, додека црната ги покрива останатите детали, вклучително и згодната контролна табла на „Civic“, која е пренесена од стандардниот модел. На екранот на возачот е додаден специјален режим на возење „+R“, а логерот на податоци нуди информации во реално време за автомобилот и како тој реагира на постапките на возачот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП