петок, 2 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАОд полноќ поевтинуваат бензините, дизелот со иста цена

Од полноќ поевтинуваат бензините, дизелот со иста цена

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 2,610%, кај дизелот за 1,943%, кај екстра лесното масло за 1,302% и кај мазутот за 4,368%.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1,50 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 0,50 ден/лит, Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,859 ден/кг и сега ќе изнесува 50,044 ден/кг.

Од 19.7.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 101,00 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 103,00 (денари/литар)

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 100,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 98,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП