недела, 2 октомври 2022
ПочетнаКОРОНАЕМА идентификуваше тешки алергии кај вакцината Новавакс против Ковид-19

ЕМА идентификуваше тешки алергии кај вакцината Новавакс против Ковид-19

Европската агенција за лекови идентификуваше тешки алергиски реакции како потенцијални несакани ефекти од вакцината Новавакс против Ковид-19.

Вакцината беше одобрена од американските регулатори оваа недела, а нејзината етикета во САД предупредува да не се дава вакцина на луѓе со историја на алергиски реакции на која било компонента на вакцината, пренесува Ројтерс.

ЕМА соопшти дека исто така ќе ги ажурира информациите за производот за вакцината за да додаде необична или намалена сензација на кожата како нов несакан ефект.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, досега само 250.000 дози нуваковид, вакцината за Ковид-19 на Новавакс, се администрирани во Европа од нејзиното лансирање во декември.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП