недела, 2 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТРусија подготвува ново изненадување за Западот – своја верзија на „убиец на...

Русија подготвува ново изненадување за Западот – своја верзија на „убиец на носачот на авиони“

Русија наскоро ќе се приклучи на списокот на земји кои имаат противбродски балистички ракети (ASBM), односно класа на оружје што популарно го нарекуваат и „убиец на носачи“.

Досега непознатиот ракетен проект, познат по руското име Змеевик (што значи серпентин, тип на карпа), би бил потенцијално ново моќно оружје на Кремљ.

Според извештајот на руската државна новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на два неименувани извори блиски до руското Министерство за одбрана и воено-индустрискиот комплекс, Змеевик веќе подолго време се развива за крајбрежните одбранбени единици на руската морнарица.

Ракетата, за која руската агенција вели дека е првенствено наменета да погоди големи поморски цели, вклучително и носачи на авиони, комбинира балистичка ракета со последната фаза на маневрирачко хиперсонично возило. Еден од споменатите руски извори го опиша Змеевик како сличен на кинеските ракети DF-21D и DF-26B ASBM и дека има домет од околу 4.000 километри.

Деталите за моменталниот статус на развојот на Змеевик не се откриени од руската агенција или нејзините извори, иако ТАСС тврди дека се обратил до НПО Машиностроења за коментар, што сугерира дека компанијата најверојатно е одговорна за дизајнот и развојот на ракетата.

ТАСС не доби одговор од НПО, но важно е да се напомене дека тие произведуваат и хиперсонична противбродска ракета Циркон за површински воени бродови и подморници, хиперсонична ракета Авангард што може да се носи со интерконтинентални балистички ракети (UR-100N UTTKh и Сармат), а исто така го произведуваат и крајбрежниот одбранбен систем Бастион кој е вооружен со суперсонични ракети Оникс.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП