25 февруари, 2024
ПочетнаАВТОБИЗ„Honda“ отстранува 10 модели од производство

„Honda“ отстранува 10 модели од производство

Јапонската компанија „Honda“ во изминатите две години направи голема ревизија на својата гама на модели, а засега тоа влијае само на домашниот пазар. Генерално, сепак, ревизијата има сериозни размери и за две години „Honda“ ќе запре 10 модели, иако некои од нив уживаат сериозен интерес во други земји. Меѓу „убиените“ ќе биде и „Accord“, моделот 2022-ра година.

Во декември минатата година, компанијата ги информираше своите дилери дека „CR-V“, „Shuttle“ и „Insight“ се прекинати на јапонскиот пазар. Нивното производство беше планирано да се прекине во месец мај, но неодамна се дозна дека тоа нема да се случи порано од август.

„Honda“ исто така планира да ги отфрли потрошните материјали за седанот „Accord“ на домашниот пазар. И тоа ќе се случи на позадината на генерациската промена што ќе се случи во наредните години. Производството на „Accord“ во Јапонија ќе престане во септември.

Според официјалното соопштение, „Honda“ го прави овој потег поради слабата побарувачка во земјата. Но, во исто време, компанијата не ја исклучува можноста за обновување на производството на овие автомобили. Конкретно, таква одлука на крајот може да се донесе за минибус на „Shuttle“. Сепак, „CR-V“ веројатно нема да се врати на домашниот пазар бидејќи се смета за скап кросовер за Јапонија.

Не е првпат јапонскиот производител да отстранува модели од производство, а многу пред дебито на нивните нови верзии. Ова, на пример, се случи неодамна со миниванот „StepWGN“, кој го напушти домашниот пазар околу шест месеци пред лансирањето на следната генерација.

Според тоа, развојот на Спогодбата во Јапонија може да следи поинаков план. „Honda“ неодамна затвори една од своите домашни фабрики за автомобили, а друга сега повеќе се фокусира на електричните возила. Затоа, можно е идниот договор за Јапонија да биде електричен автомобил.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП