четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Lexus“ го обнови европскиот „ES“

„Lexus“ го обнови европскиот „ES“

Јапонскиот производител „Lexus“ најави серија ажурирања за својот седан „ES“ во Европа, кои вклучуваат нови инфозабавни системи, повеќе технолошки карактеристики и пакетот „F Sport Design“.

Шестата генерација на „Lexus ES“ беше претставена во 2018-та година и доби дотерување во 2021-ва година. Сепак, технологијата се развива со брзо темпо и компанијата го додаде својот најнов систем за информации и забава на моделите „RX“, „NX“ и „UX“. Сега ним им се придружи и европскиот „ES“, кој добива полесен уред со повеќе функции.

Засега, „Lexus“ не ја откри големината на централниот екран на допир, но најверојатно ќе биде 12,3 инчи, како и другите модели во гамата. Системот обезбедува безжично поврзување со „Apple CarPlay“, иако поради некоја причина „Android Auto“ сè уште бара жична врска. Има и навигација „заснована на облак“, која прикажува ажурирани информации во реално време за сообраќајот, цените на горивото и паркирањето.

Системот за препознавање глас исто така е ажуриран, компатибилен со 19 различни европски јазици додека одговара на неформални команди. Новиот модул за комуникација со податоци (DCM1) му овозможува на „ES“ да се поврзе на мобилни мрежи и интернет, како и да ја интегрира функцијата „e-Care“, која го надгледува возилото 24/7 и го известува сопственикот кога е потребна услуга. Модулот исто така дава пристап до функциите на далечинскиот управувач преку апликацијата за паметни телефони „Lexus Link“.

Освен новиот систем за информации и забава, дизајнерите на „Lexus“ ја редизајнираа централната конзола на „ES“. Сега има два држачи за чаши, „USB-A“ и „USB-C“ порти, плус нова подлога за безжично полнење до која е полесен пристап.

Нема промени на надворешноста на „ES“, бидејќи моделот неодамна беше ажуриран. Сепак, „Lexus“ сега нуди пакет „F Sport Design“, кој има црно обоени 19-инчни алуминиумски тркала и ознака „F Sport Design“ на браниците. Сега се достапни 10 бои за надворешни и 4 внатрешни бои за моделот.

Производството на моделот за 2023-та година, со ЕУ спецификаиите, „Lexus ES“ ќе започне во август, а првите испораки се закажани за октомври.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП