понеделник, 27 јуни 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТУкраина и Молдавија добија кандидатски статус за членство во ЕУ

Украина и Молдавија добија кандидатски статус за членство во ЕУ

Премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел на Твитер напиша дека Европскиот совет на Украина и на Молдавија им додели статус на кандидати за членство во ЕУ.

„Историски момент и сигнал за надеж за украинскиот народ“, напиша тој на Твитер.

За постигнатиот договор меѓу шефовите на држави и влади на самитот во Брисел се огласи и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„Договорот, Европскиот совет, штотуку одлучи на Украина и на Молдавија да им даде статус на кандидати за членство во ЕУ. Историски момент“, напиша тој на Твитер.

Денешниот ден е клучен чекор на вашиот пат кон ЕУ. Честитки за Зеленски и Маја Санда и народот на Украина. Нашата иднина е заедничка.

Пред состанокот во Брисел, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност рече дека Украина и Молдавија ќе добијат кандидатски статус, разбирајќи дека се уште има некои услови кои треба да се исполнат и дека, што се однесува до Грузија, има јасен пат кон ЕУ.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП