недела, 3 јули 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАГерманија ја започнува втората фаза од кризниот план за гас

Германија ја започнува втората фаза од кризниот план за гас

Германија ќе ја започне втората од трите фази од својот план за итни случаи за гас, но клаузулата што им дозволува на комуналните претпријатија да им ги префрлат на потрошувачите зголемените цени на бензинот засега нема да биде активирана, објави Ројтерс, повикувајќи се на добро информирани извори.

Започнувањето на втората фаза на „аларм“ програмата е планирано за моментот кога владата гледа висок ризик од долгорочен недостиг на гас и теоретски ќе им дозволи на комуналните претпријатија да ги префрлат трошоците за високите цени на индустријата и домаќинствата и на тој начин ќе помогнат во намалувањето на побарувачката.

Соочена со намалените испораки на гас од Русија, најголемата европска економија ја започна првата фаза од својот план за вонредни состојби кон крајот на март.

Поместувањето во втората фаза е прашање на шпекулации бидејќи рускиот снабдувач Газпром ја намали испораката на гасоводот Северен тек 1 на само 40 отсто од капацитетот минатата недела.

Германското Министерство за економија сега одби да ги коментира планираните мерки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП