понеделник, 27 јуни 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕКои намирници предизвикуваат зависност?

Кои намирници предизвикуваат зависност?

Откријте кои намирници најчесто предизвикуваат и поттикнуваат неконтролирано прејадување, а кои најретко…

Истражувањето на американскиот Универзитет во Mичиген, кое вклучи 500 студенти, кои мораа да рангираат 35 видови различни намирници, открива дека преработената храна може да предизвика најголема зависност.

Заклучено е дека намирниците како пица, чоколадо, сладолед, хамбургер и помфрит поттикнуваат неконтролирано прејадување.

Ваквите видови намирници делуваат како стимуланс, а за се се винoвни шеќерот и мастите кои предизвикуват зависно однесување.

Намирниците кои не предизвикуваат зависност се овошјето и зеленчукот кои за разлика од брзата храна не го зголемуваат нивото на шеќер во крвта.

Намирниците кои најчесто предизвикуваат зависност се пица, чоколадо, чипс, кекси и сладолед, а најретко, краставица, морков, грашок, јаболки и кафеав ориз.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП