четврток, 6 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТРама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Рама: Бугарија ја киднапира цела ЕУ

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека Бугарија ја киднапирала Европската унија.

Тој рече дека денеска имал опсежни разговори со лидерите на Србија и Северна Македонија за учество на претстојниот Самит на ЕУ.

„Денес опширно разговаравме со лидерите на Србија и Северна Македонија за претстојниот Самит на ЕУ“, напиша Еди Рама на Твитер.

„Изгледа како уште едно „Не, извини!”, ќе биде она што на крајот ќе го слушнеме. Целата Унија, киднапирана од Бугарија, не е добар спектакл за гледање. Што да се прави таму?“, праша Рама.

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама одржаа вонреден состанок на „Отворен Балкан“, а во пресрет на самитот ЕУ – Западен Балкан. Тие најавија дека утре претпладне ќе ја донесат финалната одлука дали ќе учествуваат на самитот ЕУ – Западен Балкан во Брисел.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП