понеделник, 25 септември 2023
ПочетнаКОРОНАПо коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

По коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

Северна Кореја испрати медицински тимови и епидемиолошки истражители во провинција што се бори со појава на цревни болести, објавија државните медиуми.

Најмалку 800 семејства, кои страдаат од она што Северна Кореја го нарече „акутни епидемии на цревни инфекции“, досега добиле помош во провинцијата Јужен Хвангхае, која се наоѓа на речиси 75 милји јужно од главниот град Пјонгјанг, јавува Си-ен-ен.

Новата болест, како што стои во написите, ја оптоварува изолираната земја бидејќи се бори со хроничниот недостиг на храна и брановите на коронавирус.

Државната новинска агенција во неделата детално ги претстави превентивните напори, вклучително и карантин, интензивен скрининг за сите жители и посебен третман и следење на ранливите групи, како што се децата и постарите лица.

Рју Јонг Чол, службеник задолжен за итни епидемиолошки работи во Северна Кореја, ги предупреди гледачите на државната телевизија во понеделникот дека болестите може да се шират преку предметите на заразените луѓе, храната и пијалаците.

Строгата изолација на пациентите е важна за да се спречи нејзиното ширење, рече тој.

Националниот тим за брза дијагноза и третман работи со локалните здравствени службеници и се преземаат мерки за да се осигури дека земјоделството нема да биде нарушено во клучната земјоделска област, соопштила државната новинска агенција.

Исто така, се вршат работи на дезинфекција, вклучително и канализација и друг отпад, со цел да се осигури безбедност на водата за пиење и домаќинствата, се наведува во извештајот.

Веста за епидемијата пристигнува додека Северна Кореја продолжува да се бори со коронавирусот или како што го нарекуваат „случаи на треска“.

Агенцијата објави уште 19.310 нови случаи на треска во неделата, без детали за тоа колку од тие пациенти биле позитивни на коронавирус.

Ентеричната епидемија може да се однесува на заразни болести, како што се тифус, дизентерија или колера.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП