21 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАНи Грците не можат да си дозволат одмор во својата земја -...

Ни Грците не можат да си дозволат одмор во својата земја – 100 евра ноќевање, лежалки колку просечна плата

Поради економската криза во земјата, многу дестинации за одмор во Грција станаа екстремно скапи, толку многу што ни просечниот Грк не може да си дозволи да патува во својата земја.

Како и во многу делови од светот, стапката на инфлација во Грција се искачи на највисоко ниво во последните триесет години, што веројатно придонесе за големо зголемување на цените на патувањата.

Стапката на инфлација во Грција само во мај достигна 11,3 отсто, во однос на 10,2 отсто во април и 0,1 отсто во мај минатата година, покажуваат податоците објавени од грчката статистичка управа.

Иако цените на хотелските соби, автомобилите за изнајмување и другите важни аспекти на патувањето достигнаа максимум низ цела Грција, особено на грчките острови, тие веројатно само ќе продолжат да се зголемуваат.

Најверојатно ќе го достигне својот врв во август, кога повеќето Грци заминуваат на летен одмор, па островите се преполни со туристи од земјата и странство.

Додека во минатото многу луѓе немаа проблем да резервираат сместување за август во текот на летото, цените толку многу се зголемија што луѓето кои сè уште не ги испланирале патувањата останаа заглавени.

На многу од најпопуларните острови, како Миконос и Санторини, невозможно е да се најде сместување за помалку од 100 евра од ноќ. Минималната плата за редовен вработен во Грција е нешто над 700 евра.

Скапи дестинации за одмор во Грција

На Миконос, некои лежалки во ексклузивни барови, ресторани и клубови на плажа може да чинат речиси колку месечната минимална плата во Грција.

Најдобар показател за ситуацијата е примерот на Американка која платила 600 евра за две пијачки и порција рак на островот, па го тужела ресторанот.

Покрај зголемената стапка на инфлација, која е глобален феномен, цените во Грција низ годините постојано растат поради прекумерниот туризам.

Прекумерниот туризам се однесува на пренатрупаност предизвикана од голем број туристи кои посетуваат место во исто време, и обично доведува до тешкотии и за локалното население и за туристите. Феноменот е забележан ширум светот, како и во многу делови на Грција во текот на летните месеци.

Многу локални жители, иако не се задоволни од негативните ефекти на оваа појава, не сакаат да проговорат или да спроведат промени во борбата против прекумерниот туризам поради стравот да не ги загубат своите работни места, особено во екот на пандемија која е погубна за овој сектор.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП