среда, 28 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТДецата родени во Херсон по 24 февруари ќе добијат руско државјанство

Децата родени во Херсон по 24 февруари ќе добијат руско државјанство

Сите деца родени во Херсонската Област по 24 февруари, кога Русија ja започна т.н. специјална воена операција во Украина, автоматски ќе добијат руско државјанство, изјави денеска заменик-шефот на воено-цивилната управа на Херсонската Област, Кирил Стремусов.

Тој изјави дека сирачињата кои живеат во регионот Херсон автоматски ќе добијат руско државјанство, пренесе ТАСС.

На 25 мај рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за поедноставување на правилата за добивање руско државјанство за граѓаните од регионите Запорожје и Херсон во Украина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП