среда, 29 ноември 2023
ПочетнаАВТОБИЗНајмоќниот сериски „Golf“ чини повеќе од новиот „BMW 5“

Најмоќниот сериски „Golf“ чини повеќе од новиот „BMW 5“

Само една недела по претставувањето, „Volkswagen Golf R 20 Years“ веќе е лансиран во Германија по неверојатна цена. Најмоќната сериска верзија на моделот, која ќе се произведува една година, се проценува на 59.995 евра, што е за 6.295 евра повеќе од сосема новото „BMW 5-Series“.

Хот хечот на „Volkswagen“ е поскап од неговите директни конкуренти „BMW M135i xDrive“ (382 ks) и „Mercedes-AMG A 45 4Matic +“ (421 ks). Автомобилот е создаден за да ја одбележи 20-годишнината од оригиналниот „Golf R“, кој развива 13 ks повеќе од најновата верзија на моделот. Под неговата хауба се наоѓа 2,0-литарски турбо мотор со 4 цилиндри и 333 ks, кој е комбиниран со менувач „DSG“ и овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 4,6 секунди.

Максималната брзина на „VW Golf R 20 Years Edition“ е 250 km/h, но опционалниот пакет „R Performance“ овозможува поместување на ограничувачот на 270 km/h. Овој пакет вклучува „R-Performance Vectoring Vectoring Control“, „Vehicle Dynamics Manager“ и два дополнителни режими на возење наречени „Special“ и „Drift“, и е потполно бесплатен за годишнината на „Golf R“.

Автомобилот има и спојлер на покривот, поставен е на тркала „Estoril“ од 19 инчи и има спортски издувен систем и уред кој автоматски ја зголемува брзината на моторот до 2.500 при стартување. Логото „20“ и синиот дизајн акцент на каросеријата дополнително го разликуваат од стандардниот хот хеч.

Во внатрешноста на автомобилот се поставени карбонски украсни елементи на контролната табла и внатрешноста на вратите, како и логото „R“, вклучувајќи едно на воланот и рачката за менување брзини.

Производството на јубилејниот хечбек ќе се одвива во фабриката во Волфсбург (Германија), а првите примероци ќе пристигнат до дилерите во Европа и Северна Америка во текот на летото.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП