сабота, 30 септември 2023
ПочетнаКОРОНАБил Гејтс ги предвидува шансите за НОВА ПАНДЕМИЈА во следните две децении

Бил Гејтс ги предвидува шансите за НОВА ПАНДЕМИЈА во следните две децении

Коосновачот на Мајкрософт, милијардерот Бил Гејтс, верува дека има 50 отсто шанси да се појави нова пандемија во следните 20 години и дека нејзиното потекло веројатно ќе биде природно.

„Човечката популација расте и ние навлегуваме во се повеќе екосистеми. Затоа предвидувам дека има 50 проценти шанси да имаме нова пандемија од природно потекло во следните 20 години, како резултат на климатските промени“, рече Гејтс.

Гејтс, кој неодамна објави книга „Како да се спречи следната пандемија“, објасни дека следната пандемија може да биде грип, нов тип на вирус од семејството на коронавирус, па дури и вештачки вирус, кој тој го нарече „многу застрашувачко сценарио“.

Светската здравствена организација во април објави дека бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во светот надмина 500 милиони.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП