петок, 27 јануари 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТЗеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје...

Зеленски: Ослободувањето на Украина е прашање на време, ќе имаме повеќе оружје од Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека ослободувањето на Украина е се поблиску секој ден и дека е само прашање на време кога Украина ќе ги врати териториите што Русија ги окупира.

„Украина ќе врати се’. Ова е императив. Тоа е само прашање на време. Секој ден сме се поблиску до ослободувањето. Сè што правиме е за таа цел“, рече Зеленски.

„Ќе имаме повеќе оружје од Русија“

Ситуацијата во Донбас се уште е тешка, особено во областите Северодонецк, Лисичанск, Бакмут и Попасна, рече тој.

„Што се однесува до снабдувањето со оружје, секој ден сме се поблиску до тоа да го надминеме нашиот непријател. Ќе доминираме над окупаторот со технолошка и конвенционална ударна сила. Многу зависи од нашите партнери. Тие се подготвени да и’ обезбедат на Украина сè што и’ е потребно за да ја одбрани својата слобода. Затоа, очекувам добри вести за ова следната недела“, изјави украинскиот претседател.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП