среда, 6 јули 2022
ПочетнаАВТОБИЗПразник за очи - Ова е новиот „Maserati MC20“ (ФОТО/ВИДЕО)

Празник за очи – Ова е новиот „Maserati MC20“ (ФОТО/ВИДЕО)

Речиси две години по премиерата на „Maserati MC20“, италијанскиот производител во семејството го додаде роудстерот „Cielo“ („небо“).

Автомобилот доби „паметно“ стакло, создадено со учество на компанијата „Webasto“, кое е електрично управувано и се повлекува за 12 секунди, без да влијае на просторот во багажникот.

Италијанскиот производител го нарекува електрохромниот покрив со површина од 5.268 квадратни сантиметри „најголем“ во сегментот. Направен е од специјални кристали со технологија за промена на проѕирноста, а треба да работи непречено на температури од -30°C до +85°C. Во исто време покривот обезбедува совршена топлинска и звучна изолација.

Новата верзија на „MC20“ ги наследува сите основни аеродинамички и естетски решенија на купето, вклучувајќи ги и вратите од типот „крило на пеперутката“. Сепак, јаглеродниот монокок, дизајниран заедно со инженерската фирма „Dallara“, мораше да се измени за да се зголеми вртежната ригидност, со што се компензира недостатокот на фиксиран врв.

Покрај тоа, „MC20 Cielo“ доби и други воздушни канали на хаубата за оптимизирање на ладењето и пренасочување на протокот на воздух. Покрај тоа, опционалниот аудио систем „Sonus Faber“ со 12 звучници е редизајниран специјално за роудстерот, кој исто така добива нова боја на каросеријата – „Acquamarina“, во комбинација со нови тркала.

Погонот е идентичен со оној во купето. Под седиштата се наоѓа „Nettuno V6“ мотор со 630 ks и 730 Nm, во комбинација со 8-брзински „автоматски“ менувач со двојна спојка кој ја испраќа целата сила на задните тркала. Роудстерот испадна 65 kg потежок од купето (1.540 kg), од што донекаде трпи динамиката. Времето на забрзување од 0 до 100 km/h се зголеми од 2,9 на 3 секунди, а на 200 km/h – од 8,8 на 9,2 секунди. Максималната брзина е намалена од 325 на 320 km/h.

На почетокот на продажбата на „Maserati MC20 Cielo“, на купувачите ќе им биде понудено ограничено издание на „PrimaSeries Launch Edition“ со специјални елементи на каросеријата и широк асортиман на стандардна опрема. Цените на моделот започнуваат од 260.000 евра (за споредба, купето чини 230.000 евра), што го прави најскапиот автомобил во гамата не само на „Maserati“, туку и на концернот „Stellantis“.

Развојот на семејството „MC20“ нема да застане тука – оваа година во гамата треба да се додаде и електричен автомобил.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП