четврток, 1 декември 2022
ПочетнаКОРОНАЕксперти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека ќе следи катастрофа во земјата доколку не се обезбедат вакцини и лекови.

Во таа држава, ковидот се нарекува треска. Пријавени се 269.510 нови случаи и шест смртни случаи. Минатиот четврток тие го пријавија првиот случај на инфекција со коронавирус по пандемијата во светот, а околу 1,48 милиони луѓе се разболеле од минатата недела.

Најмалку 663.910 луѓе се во карантин, покажуваат официјалните податоци. Вистинскиот број на заразени е поголем бидејќи на Северна Кореја и недостасуваат тестови за коронавирус, а нема ресурси за следење и лекување на болните, пишува Гардијан.

Епидемијата на коронавирус може да доведе до хуманитарна криза во Северна Кореја. Економијата на земјата веќе се влошува поради затворањето на нејзината граница со Кина, која е главен трговски партнер на Северна Кореја. Се случија и природни катастрофи, а има и меѓународни санкции за истрелувањето на балистички ракети, сметаат експертите.

Се оценува дека никој во Северна Кореја не бил вакциниран против коронавирусот и нема пристап до антивирусни лекови кои се користат за лекување на Ковид-19 во други земји. Болниците имаат малку ресурси за интензивна нега и третман на тешки случаи. Исто така, неухранетоста ги направи луѓето од Северна Кореја подложни на болести.

Овен Милер, предавач по корејски студии на Универзитетот во Лондон, вели дека ситуацијата во Северна Кореја изгледа многу лоша. „Тие се соочуваат со ненадејно ширење на омикрон без заштита од вакцини или имунитет. Тие немаат ниту пристап до лекови што се користеле на друго место за лекување на Ковид-19, вели Милер.

Иако на Северна Кореја и беше понудена помош однадвор, режимот не одговори и не прифати. Постои загриженост дека Ким Џонг-ун, и покрај големиот број инфекции и смртни случаи, нема да ја отвори својата земја и да им пружи помош на жителите, смета тој.

„Сигурен сум дека Севернокорејците ќе продолжат да бидат многу претпазливи во прифаќањето на голема меѓународна помош и враќањето на ситуацијата од 1990-тите. Во тоа време во земјата работеа неколку различни хуманитарни агенции, кои раководството ги сметаше за понижувачки и веруваше дека може да доведе до дестабилизација. Режимот најверојатно ќе се обрати до Кина за медицинска помош“, изјави Милер за Гардијан.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП