четврток, 1 декември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТАмериканците успешно тестираа ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од...

Американците успешно тестираа ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на звукот, како дел од програмата „Оружје за брза реакција лансиранo од воздух“.

Тестот е извршен во саботата, во близина на брегот во близина на Јужна Калифорнија, кога бомбардерот Б-52 истрелал со оружје за брз одговор (ARRW), објави „Ројтерс“.

„По одвојувањето од авионот, засилувачот ARRW се лансираше и траеше онолку долго колку што очекувавме, достигнувајќи хиперсонични брзини пет пати поголеми од брзината на звукот“, се вели во соопштението на американската војска.

Коментирајќи го тестот, висок функционер на воздухопловните сили рече дека „многу способен тим влезе во историјата со првото лансирање на хиперсонично оружје од воздух“, објави Срна.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП