четврток, 21 септември 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТГрадот е претворен во средновековно гето! Што се случува сега во Мариупол?

Градот е претворен во средновековно гето! Што се случува сега во Мариупол?

Украинските власти укажаа на ужасната судбина на цивилите и преостанатите борци во Мариупол, по неколкунеделното руско бомбардирање, кое, според градоначалникот Вадим Бојченко, го претвори градот во „средновековно гето“.

Народниот правобранител Људмила Денисова апелираше до Обединетите нации и Црвениот крст да помогнат во евакуацијата на ранетите борци кои беа заробени во фабриката за челик Азовстал, велејќи дека уништувањето на привремената болница во близина на фабриката за челик е знак дека многу луѓе умираат, пренесе Ројтерс.

„Агресорот не им дава шанса на ранетите војници да преживеат. „Поради ризик од инфекција поради недостиг на антибиотици, медицински инструменти и стерилна облека, лекарите се принудени да им ги ампутираат екстремитетите на повредените“, изјави таа на Телеграма.

Ројтерс посочува дека не можел да ги потврди условите во челичарницата, како и наводите за уништената подземна привремена болница, на почетокот на неделава.

Русија, која негира дека цели на цивили, се уште не ја коментира изјавата на Денисова.

Таа побара од ОН и од Меѓународниот комитет на Црвениот крст да ги преземат „сите неопходни мерки за заштита и помош на ранетите цивили кои повеќе не се во борбени униформи“.

Денис изјави дека има неколку стотици ранети меѓу повеќе од 1.000 борци, колку што се проценува дека се во фабриката за челик.

Украинските власти тврдат дека Русија продолжила да ја напаѓа фабриката за челик откако го освоила остатокот од градот.

„Азовстал повторно гори, по бомбардирањето. Ако има пекол на земјата, тој е таму“, изјави помошникот градоначалник Петро Андриушченко на Телеграм.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП