23 април, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТСветските лидери му честитаа на Макрон за изборната победа во Франција

Светските лидери му честитаа на Макрон за изборната победа во Франција

Емануел Макрон е реизбран за претседател на Франција во вториот круг од претседателските избори. Тој во трката за претседател ја победи Марин Ле Пен, десничарската политичарка, а светските лидери му ја честитаа победата.

На Макрон веднаш му ја честиташе победата од претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на француски, која на Твитер порача дека „ќе ги подобри Франција и Европа заедно“.

Честитки упати и Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет. На Твитер напиша „Браво Емануел“.

„Во овој турбулентен период ни треба силна Европа и Франција целосно посветена на посуверена и стратешки посилна Европска унија“, додаде Мишел.

Борис Џонсон, премиерот на Обединетото Кралство, исто така, ја нарече Франција негов најблизок и најважен сојузник.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП