14 јуни, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТОткриено што ќе биде со Мариупол! Русите подготвија план, па објавија како...

Откриено што ќе биде со Мариупол! Русите подготвија план, па објавија како ќе изгледа градот!

Во времето на прогласување на ДНР во 2014 година, Мариупол, со околу 450.000 жители, бил втор град на републиката по Доњецк.

Шефот на Народната Република Доњецк, Денис Пушилин, изјави за новинарите дека Мариупол почнал да се подготвува за обнова на градот и враќање на мирен живот, градот ќе стане подобар и поубав отколку што бил, пренесува Риа Новости.

„Веќе го гледаме процесот на реставрација и евалуација од страна на надлежните министерства и одделенија на сите неопходни работи што треба да се направат во наредните денови, недели и месеци.

На 16 април, официјалниот претставник на Министерството за одбрана на Руската Федерација, Игор Конашенков, извести дека целата територија на градот е исчистена од украинската армија, „странските платеници и неонацистите од полкот Азов“. Останатите на украинската група беа блокирани во фабриката за челик Азовстал.

Русија започна воена операција во Украина на 24 февруари. Претседателот Владимир Путин нејзината цел ја нарече „заштита на луѓето кои осум години се изложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“. Според него, за тоа е планирана „демилитаризација и денацификација на Украина“, а сите воени злосторници одговорни за „крвавите злосторства над цивилите“ во Донбас ќе бидат изведени пред лицето на правдата. Според Министерството за одбрана на Русија, вооружените сили ја напаѓаат само воената инфраструктура и украинските војници, а од 25 март ги завршија главните задачи од првата фаза – значително го намалија борбениот потенцијал на Украина. Главната цел во рускиот воен оддел се нарекува ослободување на Донбас. За нас е важно да го започнеме овој процес целосно, одеднаш. Уште еднаш ќе повторам дека Мариупол ќе биде подобар отколку што беше, ќе биде поубав отколку што беше и поприлагоден за живот отколку што беа условите претходно“, рече Пушилин.

Во времето на прогласувањето на ДНР во 2014 година, Мариупол, со околу 450.000 жители, беше вториот град на републиката по Доњецк, но во јуни истата година, украинските безбедносни сили ја вратија контролата над Мариупол. На 7 март, 12 дена по почетокот на руската специјална операција за демилитаризација во Украина, заменик-командантот на баталјонот „Восток“, Александар Семјонов, објави дека градот е опколен и дека започнало чистењето на неговите поединечни региони.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП