25 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАБорел: ЕУ не е подготвена за општа забрана за увоз на руска...

Борел: ЕУ не е подготвена за општа забрана за увоз на руска нафта

Европската унија сè уште не планира да воведе централизирани ограничувања за испораките на руска нафта, бидејќи неколку земји-членки на ЕУ се заканија дека ќе ја блокираат таквата одлука доколку биде ставена на гласање.

Ова го изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел во интервју со новинарите од Европската информативна алијанса „LENA“.

„Ќе биде многу тешко да се постигне едногласност во ЕУ за ембаргото или зголемувањето на тарифите за руската нафта, бидејќи некои земји-членки веќе рекоа дека ќе стават вето на секоја колективна одлука“, ја цитира „Le Figaro“ неговата изјава.

Изданието забележува дека по забраната за рускиот јаглен, земјите од ЕУ, вклучувајќи ги Полска и Франција, го поддржуваат целосното отфрлање на руските енергенси, додека Германија, Австрија и Унгарија се против.

Во врска со ова, Борел рече дека земјите од ЕУ доброволно го намалиле увозот на нафта од Русија по наглото зголемување на залихите во првите недели од специјалната операција во Украина. Според него, на среден рок Европејците ќе мора да се откажат од руската енергија на еден или друг начин, бидејќи тоа е „најважната фаза во градењето автономија“.

Во написот се забележува и фактот дека „идејата за поделба на блокот со заострување на санкциите нема да ги увери Европејците, но ќе ја израдува Москва“.

Европската комисија сега размислува за воведување царини за увоз на нафта, но само за одреден обем.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП