недела, 1 октомври 2023
ПочетнаЕКОНОМИЈАМедведев: Европа ја чекаат празни полици, бран криминал, хиперинфлација и банкрот

Медведев: Европа ја чекаат празни полици, бран криминал, хиперинфлација и банкрот

Дмитриј Медведев, поранешен руски премиер и потпретседател на Советот за безбедност на Русија, вели дека „европскиот финансиски систем не е стабилен“ и дека „Европејците ја губат довербата“.

Како што јави руската агенција, ТАСС, Медведев ги коментирал недамнешните изјави на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која рече дека банкротот на Русија е „прашање на време“.

„Банкротот на Русија може да доведе до банкрот на Европа, и морален и, сосема веројатно, реален“, напиша Медведев на Телеграм.

Тој иронично додаде дека „Властите на ЕУ можат да очекуваат голема благодарност од обичните Европејци за хиперинфлацијата за која не може да се обвинат злобните Руси, за недостатокот на основни прехранбени производи во продавниците и за приливот на бегалци, што ќе создаде бран на насилни злосторства“, напиша Медведев.

Што се однесува до изјавите на Фон дер Лајен, Медведев пишува дека тие „не се занимаваат со страдањето на народот, со крајот на специјалната воена операција или со желбата за мир во Украина, туку со банкрот на Русија“.

„Тоа е она за што сонуваат. Ова е основната стратегија на Европската унија. Тоа навистина го сакаат мазохистите од Брисел и нивните пријатели од другата страна на океанот“, заклучи Медведев.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП