среда, 28 септември 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСВЕТПрофесор од Киев: Војната ќе трае уште неколку недели

Професор од Киев: Војната ќе трае уште неколку недели

Максим Камењецкиј, професор на Институтот за меѓународни односи во Киев, ја анализира актуелната ситуација во Украина за N1 Хрватска. Киев е сè уште воен град, како и остатокот од земјата, вели професорот.

– Што се однесува до Киев, нема смирување на ситуацијата. Во нашиот главен штаб велат дека Русите синоќа извршиле офанзива од северозапад и од исток за да излезат на главните патишта што го поврзуваат Киев со другите области на Украина. Борбите траат, украинските сили ефикасно го запираат овој обид на Русија да го нападне Киев.

Ситуацијата во градот е нормална, без разлика што одвреме-навреме се случува гранатирање. И вечерва не разбуди многу силна експлозија, ракетата наводно ги погодила викендичките, се слушнала гласно. Во градот се отвораат мали работилници, фризерски салони, кафулиња, а продолжуваат со работа веледрогериите и поголемите супермаркети. Ситуацијата е се уште тензична, но се држиме – вели Камењечки.

Запрашан дали освојувањето на Киев сè уште е цел на рускиот претседател Владимир Путин, тој рече дека Путин сигурно има цел.

-Викендов почнаа да кажуваат дека ќе ги префрлат силите во Донбас и веднаш почнаа да го напаѓаат Киев. Претпоставувам дека има политичка цел, Киев е навистина тешка мета за Русите. Границата на градот е долга околу 150 километри, на две места ја дели прилично широка река Днепар. Во такви услови, за да се заземе Киев, сите руски сили морале да бидат пренасочени само во Киев. Се подготвуваме да го одбраниме градот – вели тој.

Што се однесува до информацијата што ја споделија украинските тајни служби дека Русија сака да ја подели Украина на два дела, Камењецки смета дека тоа не е многу веројатно.

– Мислам дека тоа е невозможно. Ако ги видите овие бројки на руската армија што ги користеше за операцијата против Украина, тие користеа околу 55 проценти од сите нивни копнени сили. Тие го окупираа теренот што го гледате на мапите. Овие сили што ги користат во Украина теоретски треба да брзаат кон Ла Манш и да ја поразат војската на НАТО во Третата светска војна. Погледнете до каде стигнала 55 отсто од целата руска армија во Украина. Теоретски е можно да се победи во една операција, но нема да можат да го контролираат – вели тој.

Зборувајќи за позицијата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Каменецки вели дека е специфичен во своите барања.

– Тој беше апсолутно конкретен по тоа што прво треба да се прекине огнот и да се прекине воената акција која предизвикува човечки жртви. Украинците, цивилите и руската армија умираат. Поголемиот проблем за Украина е што ни недостигаат некои видови оружје, поради што Русите напредуваат во некои делови на Украина. Станува збор за противвоздушно, противракетно и противбродско оружје.

Да го имавме тоа оружје Русите немаше да го постигнат тоа што го имаат досега. Ако војната не престане, на Украина и е потребна помош со секакви оружја. Генерално, Зеленски бара начин како да се стави крај на војната – вели тој.

Запрашан дали гледа можност за промена на режимот во Москва во догледна иднина, Камењецки вели дека засега не гледа таква можност.

– Путин е само фронтмен. Тој апсолутно припаѓа на центарот на одлучување, но не е единствениот кој носи одлуки во Русија. Таму има добри актери и Путин е еден од нив. Во таа ситуација може да има се, не би предвидувал колку долго ќе остане на функцијата. Но, Русија сигурно ќе се промени, рече тој.

Тој додаде дека „таква војна како што се води овде не може да трае предолго“.

– Украина е многу помала земја, има помалку луѓе, помалку материјални резерви од Русија. Мислам, ако зборуваме за прогнози, оваа активна фаза сигурно ќе трае уште неколку недели.

А тоа е важно и за Русија, бидејќи тој што ита напред на туѓа територија губи многу сила. Зеленски инсистира ситуацијата да се врати на тоа пред 24 февруари, но колку што можеме да видиме досега Русија не се согласува со тој став.

Мора да преживееме барем уште неколку недели и да видиме како ќе биде понатаму – заклучува професорот Камењечки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП