четврток, 18 август 2022
ПочетнаАВТОБИЗ„Volvo“ планира нов кросовер помеѓу „XC60“ и „XC90“

„Volvo“ планира нов кросовер помеѓу „XC60“ и „XC90“

„Volvo“ планира да лансира целосно нов електричен кросовер во 2025-та година, според публикацијата во „Automotive News“. Сѐ уште нема детали за новата машина, но се очекува да се произведува во фабриката на шведската компанија во Јужна Каролина, САД. Таму ќе се склопуваат уште неколку електрични модели на марката, како и подружницата „Polestar“.

Изданието цитира два извора добро запознаени со плановите на производителот на автомобили, иако „Volvo“ досега одбиваше да ги коментира своите идни производи откако новинарите го контактираа. Новиот кросовер, според извори на „AN“, има производна шифра „V546“ и треба да биде позициониран помеѓу „XC60“ и „XC90“ во гамата на компанијата.

Идниот модел ќе биде изграден на нова архитектура за електрични возила, а ќе има доста напредни системи за помош на возачот. За прв пат, јасно е дека „Volvo“ работи на кросовер позициониран помеѓу неговите модели со средна и целосна големина.

Досега имаше гласини дека шведската компанија и „Polestar“ работат на компактни електрични „SUV“ модели. Тие ќе бидат позиционирани под „XC60“ и „XC90“. Што се однесува до поголемиот електричен „SUV“, тој ќе позајми дизајнерски решенија од концептниот кросовер „Volvo Concept Recharge“ претставен минатото лето (на сликата). „Volvo“ моментално споделува агресивна транзиција кон електрифицирани автомобили, а компанијата се надева дека ќе продава единствено модели на батерии од 2030-та година па наваму. И до крајот на оваа деценија, шведскиот производител има амбиции барем половина од продадените автомобили да бидат чисто електрични модели. За таа цел мора да бидат лансирани нови модели, вклучувајќи го и оној позициониран помеѓу „XC60“ и „XC90“. Последниве, инаку, ќе имаат и целосно електрични верзии во своите нови генерации.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП